Wiadomości branżowe

Herbata na wyciągnięcie? pędzla

Teaser

Filiżanka herbaty towarzyszy nam podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Wielu z nas uwielbia chwile relaksu z ulubionym naparem i po ciężkim dniu chętnie sięga po herbatę. Wśród wielkich malarzy są osoby, które dostrzegły magię tego rytuału i postanowiły przedstawić ją na swoich dziełach. TEEKANNE przyjrzało się znanym obrazom, których twórcy uchwycili moment picia herbaty. Ich analiza pozwala poznać tradycje picia herbaty w różnych epokach i różnych krajach. 

Na początku warto wspomnieć obraz autorstwa Borisa Kustodieva, jednego z wybitnych malarzy rosyjskich. Dzieło przedstawia rodzimą tradycję picia herbaty. Twórca miał swój charakterystyczny styl, który wyrażał się w bogactwie kolorów i specyficznych odcieni użytych na jego obrazach, zaliczany jest do realizmu. Przez całą swoją karierę wyspecjalizował się głównie w portretach, a w późnym okresie poświęcił dużą uwagę pokazaniu rosyjskich tradycji związanych z kupcami. Za pomocą uproszczonych linii i niezwykłych półtonów stwarzał sielankowe obrazy rosyjskiej prowincji.  Jedno z jego najwybitniejszych dzieł ?Portret kupcowej?, pokazuje m.in. tradycje picia herbaty tych czasów. Samowar, stojący zwykle pośrodku stołu był podstawą dla rozpoczęcia małej ceremonii. Nie brakowało przy tym również słodyczy, wypieków i owoców. Najczęściej przy jednym stole zbierało się dużo osób i w odróżnieniu od japońskiej czy chińskiej ceremonii, w takim towarzystwie zawsze było głośno oraz toczyło się wiele rozmów.

Inne podejście do picia herbaty prezentuje obraz znanego francuskiego malarza Henri Matisse'a. Twórca jest często wymieniany jako jeden z trzech największych rewolucjonistów obok Picassa i Duchampa, którzy stworzyli kierunki rozwoju sztuki na początku dwudziestego wieku. W swoich pracach posługiwał się kontrastowymi, intensywnymi plamami, eksperymentował ze światłem i cieniem. W takim lekkim, chociaż nie zawsze zrozumiałym dla odbiorcy stylu stworzył on swoje dzieło ?Herbata w ogrodzie?. Na obrazie proces picia herbaty został ukazany jako zajęcie forma odpoczynku i przyjemnego spędzania czasu. Na stole, podobnie jak w przypadku poprzedniego dzieła, można zauważyć samowar, filiżanki oraz owoce. Tym razem jednak widoczna jest bardziej wyrafinowana estetyka towarzysząca temu procesowi. 

Amerykańska malarka Marie Cassat przedstawia inne spojrzenie na kulturę picia herbaty. Artystka większość życia mieszkała we Francji. Cassat była jako jedna z pierwszych amerykańskich artystów przedstawicielką impresjonizmu. Na obrazie ?Pani za herbacianym stolikiem? zobaczymy starannie dobrane naczynia, co wskazuje na osobliwą atmosferę podczas picia aromatycznego naparu. Kobieta jest ubrana dość elegancko, co też świadczy o określonym podejściu do pokazanej małej ceremonii. W 1923 roku malarka przekazała obraz nowojorskiemu muzeum Metropolitan. 

Ostatnie dzieło, ilustrujące spotkanie przy filiżance herbaty należy do pędzla polskiego malarza Józefa Pankiewicza. Pankiewicz dużo podróżował i starał się przenieść na polski grunt wiele zagranicznych trendów. Poszczególne okresy jego twórczości cechują wpływy impresjonizmu, kubizmu oraz innych nurtów. Na obrazie ?Filiżanka herbaty ? wizyta? zobaczymy wpływy impresjonistyczne. Malarz zilustrował typowe spotkanie dwóch kobiet przy filiżance herbaty. W taki sposób często do tej pory spędzamy czas ze znajomymi i przyjaciółmi.

Porównując różne tradycje przedstawione przez mistrzów na swoich obrazach, dochodzimy do wniosku, że proces picia herbaty wiąże się przede wszystkim z przyjemną atmosferą i odpoczynkiem. Dobrym dopełnieniem do urządzanych przez Was małych ceremonii herbacianych będzie herbata TEEKANNE z serii Harmony for Body&Soul, która pomoże stworzyć odpowiedni nastrój podczas spotkania z bliskimi lub przyjaciółmi.

 


dostarczył infoWire.pl
Źródło TEEKANNE Polska. Dostarczył

Similar Posts