Jak wyznać miłość?

Jak przygotowujemy się do pierwszych randek?

Informacja prasowa
Warszawa, 21 marca 2017

Jak przygotowujemy się do pierwszych randek?

Człowiek potrzebuje jedynie kilku sekund, by ocenić swojego rozmówcę. Dlatego na pierwszej randce towarzyszy nam nie tylko chęć i ciekawość poznania drugiej osoby, ale także duży stres. By zrobić dobre pierwsze wrażenie, do spotkania warto się przygotować. Jednak nie można zadbać o każdy szczegół, czasem trzeba dać się ponieść emocjom i postawić na spontaniczność.
Miejsce i czas – czynniki determinujące przygotowania

„Kiedy?” i „gdzie?” to dwa pytania, które pojawiają się tuż po propozycji pierwszego spotkania. Choć mogą wydawać się banalne, są niezwykle istotne, bo to właśnie miejsce i czas determinują charakter randki. Pierwszy dylemat dotyczący odpowiedniego stroju pojawi się już na długo przed wyjściem z domu. Inaczej ubierzemy się na wieczorną randkę w eleganckiej restauracji niż na weekendowy piknik poza miastem. Jednak najważniejsze, by w wybranej stylizacji czuć się dobrze i swobodnie.

Warto być sobą
Przed spotkaniem zastanawiamy się, jaki będzie jego przebieg. Wiele zależy od sposobu przywitania, pierwszych zadanych pytań oraz padających odpowiedzi. Jednak nie warto za wszelką cenę trzymać się ułożonego w głowie scenariusza, bo randka to przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem, któremu także towarzyszą podobne i równie duże emocje. To sytuacja, w której nie tylko sami oceniamy, ale także zostajemy poddani ocenie.

„Pierwsza randka to pierwsze wrażenie. Wygląd, tembr głosu, mowa ciała… nasz instynkt w kilka sekund oceni podobieństwo, poziom poczucia bezpieczeństwa. Uruchomią się emocje, które te doznania wzmocnią. Dobierając miejsce, czas, strój możemy wiele o sobie powiedzieć. Przez kolejne minuty randki weryfikujemy nasze wyobrażenia. Umiejętność słuchania, empatia to warunki dobrej komunikacji. Jednak najważniejszą zasadą jest wysyłanie spójnych z rzeczywistością komunikatów, bo bajkę, prędzej czy później, zweryfikuje życie” – mówi dr n. med. Robert Kowalczyk, psycholog i seksuolog kliniczny.

Szansa na coś więcej
Odpowiednie miejsce, strój, gesty oraz sympatyczna rozmowa na pierwszej randce, to miło spędzony czas, który i tak nie zagwarantuje stworzenia upragnionego związku. Między randkowiczami nie musi od razu wytworzyć się magia, chemia i nić porozumienia, by dali sobie szansę na kolejne spotkanie. Czasem potrzeba więcej czasu, by dostrzec w drugiej osobie „to coś”, co sprawia, że to właśnie z nią chcemy budować swoją przyszłość.

Spotkaniu dwóch osób towarzyszą tak duże emocje, że trudno ustrzec się przed wpadkami językowymi, nerwowymi gestami czy krępującą ciszą. W czwartki o godzinie 20:40 na antenie TVP2 możemy obserwować, krok po kroku, przebieg pierwszego spotkania dwóch nieznających się wcześniej osób. Randkowicze muszą nie tylko przełamać swój stres, starać się, jak najlepiej poznać drugą osobę, ale także często wybrnąć z niezręcznych sytuacji.