Książka LIFESTYLE

Rozpalić młode umysły literaturą

Katarzyna Mlek, autorka m.in. powieści „Zapomnij patrząc na słońce” oraz zbioru opowiadań „Na wietrze diabeł przyjechał” pierwsze warsztaty pisarskie dla młodzieży gimnazjalnej przeprowadzi 26 lutego w

Data publikacji: 2014-02-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Rozpalić młode umysły literaturą
Kategoria: LIFESTYLE, Książka

Katarzyna Mlek, autorka m.in. powieści „Zapomnij patrząc na słońce” oraz zbioru opowiadań „Na wietrze diabeł przyjechał” pierwsze warsztaty pisarskie dla młodzieży gimnazjalnej przeprowadzi 26 lutego w Bielsku-Białej.

Rozpalić młode umysły literaturą LIFESTYLE, Książka - Katarzyna Mlek, autorka m.in. powieści „Zapomnij patrząc na słońce” oraz zbioru opowiadań „Na wietrze diabeł przyjechał” pierwsze warsztaty pisarskie dla młodzieży gimnazjalnej przeprowadzi 26 lutego w Bielsku-Białej.

Według ministra kultury Marka Zdrojewskiego, czytelnictwo w Polsce załamało się ok. 10 lat temu, a od 2-3 lat ustabilizowało się na bardzo niskim poziomie. Nie zmieniają tego nawet liczne programy promujące czytelnictwo. W takiej sytuacji do akcji wkraczają sami autorzy. Katarzyna Mlek przygotowała warsztaty literackie dla uczniów gimnazjów.

Jak wynika z badań Biblioteki Narodowej i TNS Polska na temat czytelnictwa opublikowanych w 2012 roku, 61 proc. Polaków w ciągu 12 miesięcy nie przeczytało ani jednej książki. Wśród nastolatków sytuacja jest znacznie lepsza – w tej grupie czyta 62 proc., ale i tak codzienny kontakt z książką deklaruje jedynie 8 proc. badanych.

Czytanie dzięki… pisaniu

Co zrobić, aby wzmocnić zainteresowanie literaturą, tak aby po zakończeniu edukacji młodzi ludzie nie rezygnowali z książek? Na Zachodzie służą temu przeróżne akcje związane nie tylko z czytaniem, ale także z pisaniem. Okazuje się bowiem, że do czytania skutecznie zachęcają… twórcze próby przygotowania własnych tekstów.

Np. w Finlandii sukcesem okazał się konkurs w ramach którego młodzież sama recenzowała ukazujące się w ogólnokrajowej gazecie opowiadania, a najlepsze recenzje zdobywały nagrody. W akcji wzięło udział 35 tysięcy ósmoklasistów.

W Polsce z własnymi inicjatywami wychodzą sami autorzy. Katarzyna Mlek, autorka m.in. powieści „Zapomnij patrząc na słońce” oraz zbioru opowiadań „Na wietrze diabeł przyjechał” pierwsze warsztaty pisarskie dla młodzieży gimnazjalnej przeprowadzi 26 lutego w Bielsku-Białej.

Literackie wypieki z zakalcami

Warsztaty mają na celu rozpalić w młodych ludziach zainteresowanie literaturą – pokazać, że mogą być zarówno jej odbiorcami, jak i twórcami. Dzięki temu mogą dostrzec, że książki to nie tylko obowiązkowe lektury, ale przede wszystkim fascynujące historie i świetna zabawa.

– Mam nadzieję, że odczarowanie pracy pisarza, pokazanie z bliska jak ona wygląda sprawi, że uczestnicy warsztatów chętniej zajrzą do książek, aby śledzić konstrukcje, mechanizmy, pewne literackie chwyty, o których mówię podczas zajęć – mówi Katarzyna Mlek. – Po drugie, chciałabym przekazać, że pisanie jest fajne. Nie musi oznaczać męczarni, żmudnego wyduszania z siebie zdania po zdaniu, wystarczy po prostu posłużyć się gotową recepturą na spójny tekst o dobrym tempie. Oczywiście, jak to bywa z wszystkimi przepisami, w tym kulinarnymi, coś może początkowo nie wychodzić, zdarzą się jakieś zakalce czy spalone fragmenty, ale chciałabym, aby mimo tych porażek, młodzi ludzie jednak pisali dalej, próbowali – podkreśla pisarka.

Trzeci cel warsztatów to wyzwolenie kreatywności, obudzenie w uczestnikach zająć potrzeby, by zajmować się twórczą aktywnością, niezależnie od tego, czy dzięki niej powstaną wielkie dzieła, czy zabawne wierszyki.

– Młodzież wydaje mi się dobrym odbiorcą. Głów gimnazjalistów nie zaprząta jeszcze matura, ale są już oni bardzo świadomi tego, co ich otacza. Myślę, że to dobry okres, aby przekazywać pewne idee. Z resztą, początków mojej pisarskiej kariery upatruję właśnie w okresie wczesnego liceum. Spotkałam wtedy dwóch bardzo dobrych nauczycieli, którzy pomagali mi rozwinąć warsztat pisarski, przekonali mnie do trudnej literatury, zachęcali do zagłębiania się w nią coraz dalej i dalej – opowiada Katarzyna Mlek.

Byle nie zanudzić!

Przygotowanie zajęć dla młodzieży znajdującej się w trudnym wieku wymaga szczególnej staranności. Najgorszym z możliwych efektów takich warsztatów byłoby znudzenie uczestników.

– Przygotowałam prezentację multimedialną oraz zestaw pomocy naukowych. Wśród nich są losy, na których napisałam tytuły powieści, na temat których będziemy rozmawiać oraz wycięte z gazet postaci, które staną się naszymi bohaterami literackimi. Zabieram też Katniss z „Igrzysk śmierci”, o której cechach chciałabym porozmawiać. Będziemy pisać, dyskutować, czasem też milczeć i słuchać samych siebie. Ogólnie starałam się unikać monotonii, bo ona jest zabójcza – zapewnia autorka.

Katarzyna Mlek przez wiele lat pracowała jako trener biznesu i jak deklaruje, całą wiedzę, jaką zdobyła dzięki ukończonym szkoleniom oraz własnemu doświadczeniu chciałaby wykorzystać podczas warsztatów.

– Myślę, że jako słuchacze gimnazjaliści będą wymagający i chcę, aby wyszli z zajęć usatysfakcjonowani. Dlatego pojawią się także drobne nagrody rzeczowe – zdradza pisarka.

Organizatorem warsztatów jest Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej. To do niej powinny zgłaszać się wszystkie szkoły zainteresowane zorganizowaniem warsztatów pisarskich w swoich murach.

Oficjalny profil autorki: 
https://www.facebook.com/MlekKatarzyna

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Rozpalić młode umysły literaturą LIFESTYLE, Książka - Katarzyna Mlek, autorka m.in. powieści „Zapomnij patrząc na słońce” oraz zbioru opowiadań „Na wietrze diabeł przyjechał” pierwsze warsztaty pisarskie dla młodzieży gimnazjalnej przeprowadzi 26 lutego w Bielsku-Białej.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Książka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy