Książka LIFESTYLE

Szkolne preludium do Narodowego Czytania

Data publikacji: 2016-09-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Szkolne preludium do Narodowego Czytania
Kategoria: LIFESTYLE, Książka

W piątek uczniowie podlaskich szkół ponadgimnazjalnych czytali Quo Vadis Sienkiewicza w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Impreza dla szkół poprzedziła sobotni Dzień Narodowego Czytania na Rynku Kościuszki.

Szkolne preludium do Narodowego Czytania LIFESTYLE, Książka - W piątek uczniowie podlaskich szkół ponadgimnazjalnych czytali Quo Vadis Sienkiewicza w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Impreza dla szkół poprzedziła sobotni Dzień Narodowego Czytania na Rynku Kościuszki.

W piątek uczniowie podlaskich szkół ponadgimnazjalnych czytali Quo Vadis Sienkiewicza w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Impreza dla szkół poprzedziła sobotni Dzień Narodowego  Czytania na Rynku Kościuszki.

W tym roku główną „bohaterką” Akcji Narodowe Czytanie jest powieść historyczna “Quo vadis”  polskiego noblisty z 1905 roku. Książnica postanowiła zorganizować imprezę „Narodowe Czytanie. Preludium”, poprzedzającą właściwe wydarzenie, by umożliwić uczestnictwo w akcji także szkołom. W imprezie uczestniczyli m.in. licealiści I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego.    

– Moim zdaniem pracownicy Książnicy Podlaskiej trafili w dziesiątkę, organizując takie przedsięwzięcie – mówi Marta Białobrzeska, polonistka I SLO. –  Twórczość Sienkiewicza znajduje się w spisie lektur obowiązkowych, które bezwględnie należy omówić, przygotowując uczniów do egzaminu maturalnego. Tudno też wyobrazić sobie jakiekolwiek kompedium wiedzy o kulturze polskiej, w którym pomija się twórczość Sienkiewicza i jej wpływ na świadomość Polaków, jak choćby mówienie cytatami z jego książek – np. nieśmiertelene “ojciec prać?” , “larum grają” czy “kawalerska fantazja”.

– Z kolei w kulturze europejskiej i amerykańskiej znajdujemy wiele odwołań do “Quo vadis” – dodaje polonistka. –  Dzieło noblisty o początkach chrześcijaństwa należy wszakże do ścisłego kanonu literatury światowej. Wielokrotnie przenoszone na ekran, z pewnością zainteresuje młodych czytelników.

W programie preludium przewidziano m.in głośną lekturę fragmentów książki w wykonaniu profesjonalnych aktorów białostockiego Teatru Dramatycznego, a także konkurs dla uczestników, w którym do wygrania były m.in czytniki e-booków. Taka formuła imprezy bardzo przypadła do gustu jej uczestnikom.

– Myślę, że takie akcje pozwolą przypomnieć sobie dzieło pisarza, a tych, którzy go nie znają, z pewnością zachęcą do lektury – mówi Aleksandra Gąsior, licealistka SLO przy Fabrycznej. – Twórczość Sienkiewicza znam jeszcze z gimnazjum. Bardzo cenię sobie ekranizacje z jego powieści historycznych.

A Natalia Wnorowska dodaje:

– Zawsze podobały mi się wyraziste postacie z powieści Sienkiewicza. W “Quo vadis” szczególnie cenię sobie Petroniusza i jego brawurowe wypowiedzi. Myślę, że dzięki narodowemu czytaniu wszyscy, którzy uważali teksty autora “Pana Wołodyjowskiego” za nudne i przebrzmiałe, zmienią zdania – uważa licealistka.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później Trylogii Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku w ponad 1600 miejscowościach w całej Polsce głośno czytano Lalkę Bolesława Prusa.  Współorganizatorami tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” w Białymstoku są następujące instytucje: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Szkolne preludium do Narodowego Czytania LIFESTYLE, Książka - W piątek uczniowie podlaskich szkół ponadgimnazjalnych czytali Quo Vadis Sienkiewicza w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Impreza dla szkół poprzedziła sobotni Dzień Narodowego Czytania na Rynku Kościuszki.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Książka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Książka   #LIFESTYLE