Miłość Wiadomości branżowe

Narodziny gwiazdy w Toruniu! Czwarta edycja festiwalu Skyway

Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway przeniesie sztukę współczesną z zamkniętych sal wystawienniczych do przestrzeni publicznej toruńskiej Starówki, gdzie każdy będzie miał możliwość jej dotknąć i doświadczyć.

Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway przeniesie sztukę współczesną z zamkniętych sal wystawienniczych do przestrzeni publicznej toruńskiej Starówki, gdzie każdy będzie miał możliwość jej dotknąć i doświadczyć. Między 21 a 25 sierpnia, różnorodne instalacje świetlne ? od projekcji w formie mappingu 3D czy projekcji interaktywnych, po mniejsze świecące rzeźby ? zamienią toruńską Starówkę w przestrzeń dla kreatywnych działań artystycznych.

Współcześni artyści coraz częściej sięgają po światło jako narzędzie swoich działań, traktując je jak plastyczne tworzywo, które jest w stanie wyrazić ich twórczy niepokój. W ramach tegorocznej edycji festiwalu toruńskiej publiczności zaprezentują się zarówno uznani artyści z różnych krajów, jak i utalentowani debiutanci. Pięciodniowy festiwal będzie wzbogacony o serię warsztatów, koncertów i akcji specjalnych, a wszystko to posłuży jako metaforyczny obraz jednego z najbardziej elementarnych ciał niebieskich, gwiazdy ? w myśl hasła przewodniego tegorocznej edycji, ?Narodziny Gwiazdy?.

Dla artystów biorących udział w wydarzeniu gwiazda i jej narodziny stanowić będą inspirację i fundament leżący u podstaw festiwalowego programu. Jej początek, jej struktura, jej astronomiczne i poetyckie znaczenie ? to wszystko ma się stać inspiracją dla instalacji, performance?ów i akcji, które będą stanowić o wyjątkowość czwartej edycji festiwalu.

U wejścia na toruńską Starówkę ? czyli w umownym jądrze gwiazdy ? zostanie zaprezentowana główna instalacja autorstwa węgierskiej grupy artystycznej LimeLight: mapping 3D połączony z wiodącym tematem imprezy, który podobnie jak przed rokiem ma szansę wywołać zachwyt u publiczności.

Swoje odpowiedniki mieć będą też inne naukowe pojęcia związane z powstaniem gwiazdy. Strefę konwektywną reprezentować będą wielkoformatowe instalacje i projekcje, których rozmach zaskoczy widzów; fotosferę symbolizować będzie przestrzeń dla delikatnych, wizualnych i konceptualnych interwencji przyjmujących postać małych i średnich, często efemerycznych instalacji; a w chromosferze i koronie znajdzie się miejsce dla sztuki alternatywnej, akcji specjalnych i interwencji, które będą wartością dodaną festiwalowego programu.

Obok grupy LimeLight kojarzonej z najbardziej spektakularną zeszłoroczną projekcją, swój udział w tegorocznej edycji zapowiedzieli już Belgowie z HetPakt z multimedialno-interaktywną instalacją Duck Soup. Instalacja realizowana w urokliwej Dolinie Marzeń w otulinie toruńskiej Starówki połączy dziesięciometrowy ekran projekcyjny, na którym wyświetlana będzie postać bohatera instalacji i mechaniczne kaczki pływające na pobliskim oczku wodnym, które będą wykonywać polecenia multimedialnej postaci. Całość ? jak mówią artyści ? będzie nieść za sobą porcję trochę absurdalnego humoru rodem z Monty Pythona i dużo śmiechu dla oglądającej instalację publiczności.

  • Co? Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway
  • Kiedy? 21?25 sierpnia 2012
  • Gdzie? Toruń, Starówka
  • http://www.skyway.art.pl/
A to już wiesz?  Bank BGŻ zaprasza na przygotowania do Tour de Pologne Amatorów

Festiwalowe centrum kongresowo-prasowe będzie miało swoją siedzibę w toruńskim Hotelu Bulwar.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy