Wiadomości branżowe

Z klasą wytrop dinozaury

Teaser

Nauka wcale nie musi kojarzyć się ze szkolną ławką. Można się o tym przekonać odwiedzając Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie na Opolszczyźnie. Działa tam ultranowoczesny Park Nauki i Ewolucji Człowieka, w którym można wciągające losy naszego gatunku ? od prehistorii po przyszłość. Dla klasowych odkrywców przeszłości przygotowano nie lada gratkę. W ramach szkolnego konkursu ?Poznajemy dzieje Ziemi można wygrać nagrody o wartości ponad 50.000 złotych

Stowarzyszenie Delta, właściciel Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie i sieci JuraParków, zaprasza do wspólnej zabawy z nagrodami szkoły z całej Polski w konkursie ?Poznajemy dzieje Ziemi?. ? Naszym celem jest edukacja uczniów właśnie na temat przeszłości terenów, na których mieszkamy ? wyjaśnia Anna Kokot z JuraParku. ? We współczesnej szkole temu fascynującemu okresowi w historii nie poświęcamy zbyt wiele miejsca. Udział szkół w naszych zmaganiach ma stać się pretekstem dla klas czy kół zainteresowań do odkrywania paleontologicznej przeszłości Polski.

Placówki edukacyjne mogą uczestniczyć w zmaganiach podzielonych na dwie kategorie. Pierwsza to podstawówki, które rywalizują ze sobą po wypełnieniu karty konkursowej oraz przesłaniu pracy plastycznej pod hasłem ?Wielkie, większe, największe? dinozaury? ? także przygotowanej zbiorowo. Z kolei gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, które prześlą kartę konkursową, premiowane są za przygotowanie trwającego do 3 minut filmu ?Pokażemy Wam, jak fajnie jest w JuraParku? nakręconego za pomocą telefonu komórkowego, aparatu cyfrowego lub kamery. Dodatkowo w rywalizacji szkół uwzględnia się udział wycieczek szkolnych, odwiedzających JuraParki w Bałtowie (woj. świętokrzyskie), Solcu Kujawskiem (woj. kujawsko-pomorskie) i Krasiejowie (woj. opolskie). Termin nadsyłania prac upływa 31 października. Będzie je oceniać jury złożone ze specjalistów z dziedziny edukacji i paleontologii. W jego skład wejdą m.in. dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego i dr Andrzej Boczarowski - paleontolog, geolog, muzealnik i autor jednego z najbardziej popularnych podręczników do biologii w szkole średniej. Najlepsza podstawówka wygra 20.000 złotych, zaś wyróżniona szkoła otrzyma pomoce naukowe w postaci oryginalnej kolekcji skamieniałości. Z kolei najbardziej kreatywna szkoła gimnazjalna lub ponadgimnazjalna otrzyma 30.000 złotych oraz pomoce naukowe w postaci repliki czaszki niedźwiedzia jaskiniowego wykonanej w skali 1:1.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie www.jurapark.pl/konkurs/

Tech-niespodzianki

Wizyta w opolskim Krasiejowie to także okazja do spotkania z najnowocześniejszymi technologiami, które wykorzystano w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. To innowacyjne muzeum opowiadające dzieje ludzkości, wykorzystuje projekcje filmowe wyłącznie w technologii 3D. Sama podróż wehikułem stanowi wielowymiarową przygodę. Podczas zwiedzania tej placówki kultury towarzyszy nam specjalny wirtualny przewodnik, który zerka na nas ze specjalnych nowoczesnych transparentnych ekranów dotykowych. To właśnie on steruje ruchem, czy nadzoruje tempo zwiedzania gości. Sama bryła Parku jest dosłownie naszpikowana elektroniką. Przy jego powstaniu zużyto 22 km kabla lanowskiego ethernetowego, zapewniającego działanie wszystkim multimedialnym instalacjom. Już samo oczekiwanie na odlot czaruje rozwiązaniami technologicznymi. W specjalnej poczekalni będziemy mogli doświadczyć wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości, w której oprócz nas na specjalnym ekranie zobaczymy się w towarzystwie bohaterów z przeszłości. Ale to nie koniec tech-niespodzianek. Wykorzystując systemy reagujące na ruch czeka na nas ponad 20 różnorodnych aplikacji wprowadzonych do specjalnej podłogi interaktywnej. Mają one umilić oczekiwanie na odlot promu kosmicznego szczególnie najmłodszym zwiedzającym obiekt. W samym Parku Nauki i Ewolucji Człowieka wykorzystano także wiele systemów kinetycznych, jak chociażby w lustrze ewolucji, gdzie możemy sterować ruchami naszych prehistorycznych przodków. Do zabawy z nauką zapraszają także systemy oparte na ogromnych rozmiarach tabletach-ekranach wielodotykowych, dzięki którym możemy wysłać na swój profil na Facebooku nasze zdjęcie, uzupełnione o motywy futurystyczne, czy zgłębiać tajemnice rozwoju naszego gatunku. Na miłośników technologii czeka także aplikacja mobilna, z której można poznać nieco tajników prehistorii.

Zobacz, jak wygląda Park Nauki i Ewolucji Człowieka w filmowym skrócie: https://www.youtube.com/watch?v=NdcFU1lB08w

 


dostarczył infoWire.pl
Źródło JuraPark Krasiejów. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy