Wiadomości branżowe

Poznali dzieje Ziemi i wygrali

Wspieranie edukacji paleontologicznej i związanej z odkrywaniem przeszłości naszej planety to jeden z celów, jaki od lat przyświeca JuraParkowi w Krasiejowie. W ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez jego właściciela zwyciężyły Szkoła Podstawowa nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku.
Teaser

Wspieranie edukacji paleontologicznej i związanej z odkrywaniem przeszłości naszej planety to jeden z celów, jaki od lat przyświeca JuraParkowi w Krasiejowie. W ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez jego właściciela zwyciężyły Szkoła Podstawowa nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku. Te placówki otrzymają nagrody o łącznej wartości ponad 50 tysięcy złotych. To jednak nie jedyne aktywności społeczne, w jakie angażują się JuraParki.

Żeby zwyciężyć w konkursie należało odpowiedzieć na pytania merytoryczne związane z dziejami naszej planety, a także przygotować prace plastyczne bądź film video lub animację dotyczącą wizyty w JuraParku. Zadania dostosowano do grup wiekowych, gdyż uczestnicy startowali podzieleni na dwie kategorie ? szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. ? Generalnie wszystkie szkoły uczestniczące w konkursie wykazały się dużą wiedzą na temat dziejów życia na naszej planecie ? mówi Monika Pękala z JuraParku. ? Wbrew pozorom ewolucja i prehistoria to tematy, którymi żywo interesują się przedstawiciele młodego pokolenia.

Członkowie jury oprócz merytorycznych odpowiedzi na pytania, przy ocenie prac plastycznych i filmowych brali pod uwagę m.in. zgodność z tematem, pomysł, jakość wykonania, atrakcyjność prac i wrażenie estetyczne. To zdecydowało o przyznaniu I nagrody w kategorii szkół podstawowych ?Siódemce? z Nowego Dworu Mazowieckiego. Uczniowie, którzy przygotowali prace, pod opieką Anny Dryblak, zaskoczyli ekspertów także podejściem do tematyki konkursu. W nagrodę Stowarzyszenie Delta, właściciel sieci JuraParków, ufunduje im pomoce edukacyjne o wartości 20.000 złotych. Z kolei pomoc naukową w postaci skamieniałości otrzyma Szkoła Podstawowa nr 2 w Rzeszowie za prace, które przygotowano pod kierunkiem Anny Ratowskiej. Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych ?wykręcił sobie? Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku na Opolszczyźnie. Praca filmowa uczniów, pod opieką Justyny Sochy oraz Jacka Tybury, łącząca elementy wideo i animacji, spowodowała jednogłośne przyznanie 30.000 złotych na doposażenie pracowni przyrodniczej w tej szkole. Z kolei Gimnazjum nr 1 w Jaworznie otrzymało wyróżnienie i nagrodę w postaci pomocy naukowej, którą jest wierna replika czaszki niedźwiedzia jaskiniowego, w skali 1:1.

A to już wiesz?  Już jutro rusza Ebook Fun Zone na Targach Książki w Krakowie


Więcej nie tylko dla edukacji
Dbałość o popularyzację wiedzy o przeszłości naszej planety to jeden z głównych celów, jaki od lat przyświeca władzom JuraParku. Realizują go w różnorodnej formule ? od specjalnych projektów skierowanych do szkół, poprzez wsparcie dla organizacji pozarządowych pracujących z dziećmi i młodzieżą o niższym statusie materialnym, czy podczas szerokich działań popularyzacyjnych, adresowanych nie tylko do miłośników przeszłości. ? Szczególnie istotnym partnerem są dla nas placówki edukacyjne ? mówi Piotr Lichota, prezes Stowarzyszenia Delta. ? Z jednej strony to dla nas ważny odbiorca naszej oferty, którą koncentrujemy na edukacji poprzez zabawę, z drugiej to także partner, na rzecz którego pracujemy, pomagając urozmaicić proces dydaktyczny, z wykorzystaniem naszej wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów. To właśnie z potrzeb szkół zrodziły się niezwykle popularne dzisiaj warsztaty paleontologiczne.
W odpowiedzi na oczekiwania młodszych gości Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie przygotowuje także zmodyfikowaną ścieżkę zwiedzania w najmłodszym obiekcie ? multimedialnym Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Wszystko po to, aby młody odbiorca mógł rozwijać nie tylko swoją wiedzę, ale też umiejętności przeżywając edukacyjną podróż chociażby w Krasiejowie. Bardzo ważnym partnerem są sami nauczyciele, dlatego z myślą o nich przygotowano specjalne schronisko, gdzie razem z grupą mogą w bardzo rozsądnej cenie skorzystać z noclegu w warunkach hostelowych.
? Obecnie rozpoczynamy także prace związane z przygotowaniem materiałów edukacyjnych, dostosowanych do podstawy programowej, które pomogą szkolnym wychowawcom w doskonaleniu własnego warsztatu i merytorycznym przygotowaniu klasowej wizyty w Krasiejowie ? dodaje prezes Piotr Lichota. ? Przy tym projekcie, podobnie jak przy naszych muzeach i projektach edukacyjnych, angażujemy specjalistów z różnych dziedzin ? od merytorycznych, takich jak paleonotologia, biologia, fizyka, archeologia, czy historia ? po te, które pomogą nam właściwie dostosować tworzony przekaz jak psychologia, pedagogika, nowe technologie, czy nawet marketing. W JuraParkach na naukę patrzymy przez pryzmat wiedzy i zabawy, dlatego organizacja konkursu dla szkół wpisuje się synergicznie w nasze kompleksowe działania wspierające edukację Polaków. W ich ramach finansujemy również projekty naukowe, których wyniki często potem prezentujemy w formie wystaw w naszych obiektach.

Więcej informacji na temat działalności edukacyjnej i informacje o najnowszych odkryciach paleontologicznych można znaleźć na stronie www.jurapark.pl

A to już wiesz?  Raport Social Enterprise 2012 ? polskie firmy zamierzają w przyszłym roku wzmocnić swoją obecność w serwisach społecznościowych.

dostarczył infoWire.pl
Źródło JuraPark Krasiejów. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy