Miłość Wiadomości branżowe

Poznań w tempie europejskim

Entuzjaści spacerów, podróży rowerami, a także osoby starsze i niepełnosprawne będą mogły bez obaw poruszać się po centralnej części Poznania. Powstanie w niej strefa tempo 30.

Tempo 30 to nazwa strefy w centrum miasta, gdzie już w 2012 r. będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 30 km/h. Takie rozwiązanie ma uczynić centrum miasta przestrzenią bardziej przyjazną dla pieszych i rowerzystów oraz przyczynić się do jego rewitalizacji.

Celem wprowadzenia strefy jest przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Ograniczenia prędkości mają także za zadanie zniechęcić kierowców samochodów ciężarowych do tranzytu przez centrum, zachęcając ich do korzystania z innych niż głównych dróg i ulic miasta.

Na obszarze strefy zostaną utworzone śluzy, czyli pasy którymi swobodnie będą  mogli przejeżdżać rowerzyści. Wzrośnie liczba przejść dla pieszych, a skrzyżowania, którymi będą przejeżdżać samochody zostaną podwyższone. Aby je przejechać, kierowcy będą musieli podjechać na łagodną górkę, co wymusi na nich automatycznie zmniejszenie prędkości. W strefie tempo 30 mają się też pojawić nowe i oryginalne meble miejskie – wiaty przystankowe, parkingi rowerowe, słupy ogłoszeniowe, ławki.

Podjęte działania wynikają z rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie uspokajania ruchu samochodowego na terenach zurbanizowanych. – Jest to popularny na zachodzie Europy trend polegający na uspokajaniu ruchu w centralnych częściach miast. Dzięki temu centrum staje się przyjaźniejsze pieszym, rowerzystom i kierowcom, dla których obszar ten jest punktem docelowym. Poprawia się „klimat akustyczny miasta”, a także relacje między mieszkańcami a kierowcami – znacznie rzadziej pojawiają się sytuacje konfliktowe – mówi  Andrzej Billert z Zarządu Dróg Miejskich.

Cała strefa tempo 30 ma być gotowa przed Euro 2012, a jej wprowadzanie rozpocznie sie późną jesienią.

***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy