Miłość Wiadomości branżowe

Historia żółtej karteczki?

Badania wskazują, że z produktami tej firmy przeciętny konsument spotyka się aż 17 razy każdego dnia. Od słynnych żółtych karteczek, przez elektroniczne stetoskopy, po materiał z którego zrobione były buty Neila Armstronga, w których postawił pierwszy krok na księżycu. Polska filia amerykańskiego giganta 3M obchodzi właśnie 20-lecie swojej działalności w naszym kraju. Jak innowacje zza oceanu zmieniły kraj nad Wisłą?

Gdyby Spencer Silver z firmy 3M (kiedyś Minnesota Mining and Manufacturing) w 1968 roku próbując stworzyć bardzo silny klej, nie stworzył kleju bardzo słabego – dziś naszych lodówek, biurek i komputerów nie zdobiłyby znane na całym świecie karteczki Post It ®. Ponieważ firma nie mogła znaleźć pomysłu na wykorzystanie tak słabego kleju, z pozoru nieudany wynalazek Silvera czekał na swoją szansę kilka lat. Historia bezużytecznego kleju gwałtownie zmieniła swój bieg podczas pewnej mszy. Artur Fry, pracownik 3M śpiewając w kościelnym chórze, używał zwykłych kartek do oznaczania potrzebnych stron w śpiewniku. Kartki nie spełniały swojej roli, wypadały, gubiły się. Zniecierpliwiony Fry postanowił wykorzystać „nieudany” klej do przyklejania na chwilę zakładek do swojego śpiewnika. To był strzał w dziesiątkę – karteczki nie odpadały, ale też nie przylegały na tyle mocno, by nie można ich odczepić bez uszkodzenia papieru. I tak oto najgorszy klej wszechczasów przez pierwsze 5 lat sprzedaży przyniósł jego właścicielom 45 milionów dolarów.

Żółta karteczka to flagowy przykład filozofii jaką wyznają naukowcy z 3M – nadać czemuś, co już istnieje nowe zastosowanie, ulepszyć, poprawić. Najczęściej powtarzanym hasłem w firmie jest bowiem: "Koło to nie nasz wynalazek, ale wymyśliliśmy 1000 drobiazgów, które czynią je użytecznym."

W Polsce filia koncernu 3M istnieje od dwóch dekad. Dziś zatrudnia ponad 1600 pracowników i ma aż 9 zakładów produkcyjnych (tylko w tym roku otworzyła dwie nowe fabryki we Wrocławiu, w których produkuje m.in. wyroby na potrzeby przemysłu kosmicznego i lotniczego). Aby nie ograniczać działalności firmy tylko do żółtej karteczki poznajmy kilka innych rewolucyjnych produktów 3M z powodzeniem wykorzystywanych w Polsce.

Oto 10 z długiej listy wynalazków, z którymi spotykamy się każdego dnia, a które do dziś miały tajemniczego autora:

  1. Słynne czerwono-niebieskie i  biało-brązowe (na terenach o cennych turystycznie walorach) tablice, zawierających nazwę ulicy i obszaru miasta oraz numerację porządkową nieruchomości w Warszawie i Łodzi to … zasługa odblaskowych folii 3M! Tablice informacyjne Miejskiego Systemu Informacji są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stolicy i wyróżniają ją także na tle największych metropolii świata.
  1. Elektroniczne chipy 3M umożliwiają uporządkowanie i łatwy dostęp do bibliotecznych księgozbiorów w Polsce oraz chronią je przed ewentualną kradzieżą.
  1. Taśmy 3M łączą elementy konstrukcyjne np. autobusów czy wagonów pasażerskich. To taśmy i kleje przemysłowe 3M wyeliminowały wszechobecne niegdyś gwoździe i śrubki.
  1.  Ze skanerem zewnątrzustnym  Lava™, innowacyjnym systemem 3M, spotykamy się u dentysty. Umożliwia on wykonywanie pełnoceramicznych koron i mostów na zębach z wykorzystaniem technologii cyfrowej 3D.
  1.  Folia odblaskowe Scotchlite® służąca do poziomego i pionowego oznakowania odblaskowego na polskich drogach, które widoczne są o każdej porze dnia i nocy oraz w każdych warunkach pogodowych - są również produkowane przez 3M.
  1. To 3M jest wiodącym producentem w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony osobistej. Od okularów ochronnych i zatyczek do uszu, przez maski filtrujące, po przyłbice spawalnicze. 3M zapewnia pełną ochronę głowy.
  1. Taśmy Scotch® - od klasycznych biurowych przez dekoracyjne, dwustronne i z nadrukiem, do tych wykorzystywanych do izolacji w elektroenergetyce. Wszystkie od 3M.
  1.  Folie, filtry prywatyzujące i ochronne 3M na komputery, laptopy, smartfony i tablety chronią ekran urządzenia przez zarysowaniem, zabrudzeniem i ciekawskim okiem osób znajdujących się obok naszego urządzenia.
  1. Inhalatory z dozownikiem 3M wykorzystuje ponad połowa wszystkich użytkowników inhalatorów chorych na astmę, zaś elektroniczne stetoskopy Littman®, które pogłaśniają osłuchiwane dźwięki 24 razy bardziej niż klasyczne stetoskopy, coraz częściej możemy spotkać w gabinetach lekarskich.
  1.  I coś niewidoczne dla oka, ale za to dające efekt idealnej gładkości - technologia ścierna Cubitron® od 3M. Dzięki niej kilkakrotnie skrócono proces szlifowania. Materiały polerskie i ścierne 3M, idealnie przygotują niemal wszystkie powierzchnie.

 

Więcej wynalazków na www.3m.pl

 

***

O 3M Poland

3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2011 roku firma obchodzi dwudziestolecie istnienia na polskim rynku oraz dziesięciolecie rozpoczęcia działalności produkcyjnej.

3M Poland posiada obecnie 9 zakładów produkcyjnych oraz zatrudnia ponad 1600 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy, a biura regionalne w Katowicach i Wrocławiu. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów z takich sektorów jak: Ochrona zdrowia, Produkty biurowe i konsumenckie, Bezpieczeństwo, ochrona i zabezpieczenia, Reklama wizualna i materiały odblaskowe, Przemysł i transport, Energetyka i telekomunikacja. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ok.350 mln USD.

 

3M Poland od 20 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia m.in. tytuł „Firmy XX-lecia 1990-2010”  przyznany jej przez Polski Klub Biznesu oraz honorowy tytuł „Business Superbrand Polska 2010”.

Więcej informacji: www.3m.pl

O 3M

3M będąc uznanym liderem w dziedzinach badania i rozwoju, produkuje tysiące innowacyjnych produktów na potrzeby dziesiątek różnych rynków m.in. bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kluczową siłą 3M jest zastosowanie więcej niż 40 odmiennych platform technologicznych – często w połączeniu –  dzięki  którym dostosowuje się do szerokiego zakresu potrzeb klienta. Przy sprzedaży wynoszącej ponad 26,7 mld USD, 3M zatrudnia 80 000 osób na całym świecie i prowadzi działalność w ponad 60 krajach.

Więcej informacji: www.3m.com.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #dla   #enia   #jest   #ndash   #oraz   #wiecie