Miłość Wiadomości branżowe

Nostalgiczny Poznań

Już 3 grudnia 2011 w Poznaniu rozpocznie się Nostalgia Festival. Będzie to czwarta edycja tego wydarzenia. Organizatorzy, nawiązując do twórczości Jana Sebastiana Bacha i muzyki artystów z Estonii, będą chcieli pokazać, że muzyka, nawet ta z odległej przeszłości, ma naturalną właściwość do adaptowania się na współczesnym gruncie.

Festiwal Nostalgia jest wydarzeniem muzycznym, w którym przeszłość łączy się z przyszłością. W trakcie przedsięwzięcia prezentowana jest bowiem twórczość artystów, którzy czerpiąc z korzeni narodowych i dorobku klasyków, szukają nowoczesnych form wyrazu dla swoich kreacji. Jest to więc to okazja, by przywołać pamięć i dziedzictwo sztuki, ale we współczesnym i dalekim od skostniałości wydaniu.

Tegoroczna edycja w pierwszej kolejności będzie dedykowana muzyce Estonii, którą zaprezentują najważniejsi współcześni kompozytorzy z tego kraju: Erkka-Sven Tüüra, Helena Tulve oraz Urmas Sisask. Do wykonania estońskich kompozycji zaproszona została znakomita orkiestra kameralna AUKSO, pod batutą Marka Mosia oraz Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod dyrekcją Krzysztofa Szydzisza.

Drugim bohaterem festiwalu będzie Jan Sebastian Bach, którego muzykę zaprezentuje podczas nietypowego koncertu fortepianowego młody polski twórca jazzowy, Marcin Masecki. Artysta, szukając pomysłów na wykonanie utworu Bacha, ostatecznie zdecydował się go nagrać na dyktafon. Podczas koncertu w Poznaniu odtworzone zostanie wrażenie słuchania muzyki na tym elektronicznym sprzęcie.

Ponadto, w ramach projektu Silent Nostalgia, organizatorzy będą próbowali przybliżyć twórczość Bacha i estońskich kompozytorów, rozdając wszystkim chętnym na ulicach Poznania bezprzewodowe słuchawki.

– Silent Nostalgia jest kontynuacją i rozwinięciem zeszłorocznego projektu Silent Bach, a także organizowanej przez Fundację Malta od 2009 Silent Disco – imprezy tradycyjnie już kończącej każdy dzień maltafestival poznań. To wspaniały sposób na pogodzenie chęci wspólnego, nieograniczanego czasem doświadczania muzyki z regulacjami dotyczącymi ciszy nocnej. Maltafestival był jedną z pierwszych imprez w Polsce, promujących tę formę słuchania muzyki – tłumaczy Karina Adamska z Fundacji Malta, organizatora Nostalgia Festival.

Festiwal Nostalgia, który zakończy się 5 grudnia 2011, miał swoją premierę w 2007 roku i odbywał się w cyklu dwuletnim, najpierw jako biennale. Od tego roku, jako festiwal, będzie wydarzeniem corocznym.  Dotychczas wystąpili m.in.: Tigran Mansurian, Kim Kashkashian, Eleni Karaindrou, Valentin Silvestrov, The Hilliard Ensemble, David Cordier, Piotr Prochera, Simon Jaunin, Agata Zubel, The Hilliard Ensamble, Monika Mauch oraz Muriel Cantoreggi.

Więcej informacji na stronie: www.nostalgiafestival.pl

Biuro Promocji Miasta Poznania chętnie pomoże w uzyskaniu akredytacji.

Osoby zainteresowane przyjazdem na wydarzenie na zaproszenie Miasta, prosimy o kontakt z Magdaleną Bilską, [email protected]

***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play.

Similar Posts