Miłość Wiadomości branżowe

Ambasador Volvo wystartował w najtrudniejszych regatach świata – Vendée Globe

Ambasador Volvo ? Zbigniew Gutkowski, jako pierwszy Polak w historii wystartował w okołoziemskich, samotniczych regatach Vendée Globe. To najtrudniejszy żeglarski rejs, który nieoficjalnie nazywany jest oceanicznymi mistrzostwami świata.

Ambasador Volvo ? Zbigniew Gutkowski, jako pierwszy Polak w historii wystartował w okołoziemskich, samotniczych regatach Vendée Globe. To najtrudniejszy żeglarski rejs, który nieoficjalnie nazywany jest oceanicznymi mistrzostwami świata.

Vendée Globe to organizowane co cztery lata samotnicze regaty wokółziemskie. Na starcie już 7. edycji wyścigu, po raz pierwszy staje Polak. Przed Zbigniewem ?Gutkiem? Gutkowskim oraz 17 innymi zawodnikami, 3 miesiące samotnej żeglugi. W trakcie niej pokonają około 30 tysięcy mil morskich i opłyną trzy przylądki ? Horn, Leeuwin oraz Dobrej Nadziei, płynąc ze wschodu na zachód. 

Zbigniew Gutkowski ma już doświadczenie w okołoziemskich samotniczych regatach. W zeszłym roku ukończył na 2. miejscu etapowy rejs dookoła świata ? Velux 5 Ocean.

Udział w Vendée Globe to najtrudniejszy egzamin i jednocześnie spełnienie marzeń każdego żeglarza. Tym bardziej jestem dumny, że jako pierwszy Polak stanąłem na starcie regat we francuskim Les Sables?d'Olonne reprezentując barwy naszego kraju ? powiedział Zbigniew Gutek Gutkowski, skipper jachtu ENERGA Teraz czekają mnie 3 miesiące walki z żywiołami, zmęczeniem i samotnością. Jednak dodaje mi się sił świadomość, że kibicują mi tysiące fanów żeglarstwa z Polski ? dodał Gutek

Ambasador Volvo wystartował w regatach na jachcie ENERGA wyprodukowanym w 2007 roku według projektu Finot Conq Design. Jest to jednostka klasy IMOCA Open 60, która mierzy ponad 18 metrów, a jej zanurzenie wynosi 4,5 metra. Jacht ten ma pomóc Gutkowi w rywalizacji z najlepszymi o zwycięstwo.

Obecnie w regatach płynie już tylko 18 zawodników ? dwóch pozostałych w ciągu pierwszych 2 dni regat musiało zrezygnować z powodu uszkodzeń jachtu. Tymczasem Gutek obrał kurs na zachód i czeka na dobry wiatr, by przypłynąć szybciej do Wysp Kanaryjskich. Polski żeglarz obecnie plasuje się na 18. miejscu.

Wierzymy, że Gutek już za niecałe 100 dni dopłynie na metę wyścigu, do Les Sables-d?Olonne. A tymczasem trzymamy za niego mocno kciuki i życzymy powodzenia! - powiedział Mariusz Nycz, Dyrektor Marketingu i PR w Volvo Auto Polska.

Zbigniew Gutkowski został ogłoszony ambasadorem Volvo podczas żeglarski dni Gdyni ? Volvo Gdynia Sailing Days. Zadaniem żeglarza jest promowanie Volvo XC60 ? samochodu którym się porusza ? jako auta idealnego dla osób uprawiających różnorodne sporty wodne.

Więcej informacji o zaangażowaniu Volvo Auto Polska w tematykę żeglarską można znaleźć poniżej: http://media.volvo.pl/988/releases/551

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy