Miłość Wiadomości branżowe

Wyspy Kanaryjskie: jesienno-zimowy przebój polskich turystów

Wyspy Kanaryjskie to dla polskich turystów już nie odległe wyspy na oceanie, ale jeden z najbardziej popularnych kierunków wyjazdów jesienno-zimowych. Nic dziwnego, kiedy do Polski wkrada się jesienna szaruga, wulkaniczne wyspy na Oceanie

Wyspy Kanaryjskie to dla polskich turystów już nie odległe wyspy na oceanie, ale jeden z najbardziej popularnych kierunków wyjazdów jesienno-zimowych. Nic dziwnego, kiedy do Polski wkrada się jesienna szaruga, wulkaniczne wyspy na Oceanie Atlantyckim zachęcają temperaturą powyżej 25 stopni. Co więcej na popularne ?Kanary? polecimy już nie tylko ze stolicy, ale także z Katowic, Wrocławia, Gdańska i Poznania. W sumie do wyboru jest ponad 300 różnorodnych ofert: wypoczynek, wypoczynek ze zwiedzaniem i wycieczki objazdowe. 

Archipelag górzystych wysp wulkanicznych obejmuje 7 wysp głównych: Teneryfę, Gran Canarię, Fuerteventurę, Lanzarote, El Hierro, La Palmę i La Gomerę, oraz sześć mniejszych wysp: Alegranza, Graciosa, Montańa Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste. Podczas gdy większe wyspy od lat żyją głównie z turystyki, mniejsze wyspy archipelagu są niezamieszkane, lub zamieszkane tylko w okresie letnim.

Z roku na rok przygotowana przez polskich organizatorów oferta wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie jest coraz szersza. Tej jesieni i zimy dolecimy na 5 z 7 wysp głównych: na Teneryfę, Fuerteventurę, Lanzarote, Gran Canarię i La Gomerę.  Ostatnia z nich, najmniejsza La Gomera to póki co prawdziwy unikat; wypoczynek na wyspie dostępny jest tylko u jednego polskiego organizatora ? Itaka Gala.

Największy wybór mamy, jeśli udajemy się na Teneryfę - największą spośród Wysp Kanaryjskich. Druga w kolejności pod względem liczby ofert jest Fuerteventura, choć wachlarz ofert wyjazdu na tę wyspę jest aż trzykrotnie mniejszy.

Każda z wysp ma swój niepowtarzalny krajobraz, roślinność oraz ukształtowanie wybrzeża. Największa z nich ? Teneryfa - słynie nie tylko z urozmaiconej linii brzegowej i charakterystycznych plaż o ciemnym piasku pochodzenia wulkanicznego. Znajdują się  tu dwa miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: wulkan Teide, oraz zabytkowe miasto La Laguna.

Fuerteventura leży zaledwie 100 kilometrów od wybrzeża Afryki. Wpływ tego gorącego kontynentu odczujemy nie tylko ciesząc się słońcem. Zdarza się, że wiosną pojawiają się na wyspie burze piaskowe niosące piasek znad Sahary. Fuerteventura to druga, co do wielkości wyspa archipelagu, która poszczycić się może najdłuższą linię brzegową i naturalnymi, szerokimi plażami. Jest ich na wyspie ponad 150. Najsłynniejsza z nich Playa de Sotavento de Jandia jest pokryta pięknym, białym piaskiem. Miejsce to chętnie odwiedzają miłośnicy windsurfingu. Co roku odbywają się tu bowiem międzynarodowe zawody zaliczane do pucharu świata w tej dyscyplinie. Temperatura na wyspie rzadko spada poniżej 25 °C.

Wyspa Gran Canaria, to trzecia pod względem powierzchni i druga co do liczby ludności wyspa archipelagu. Wyspa ma charakterystyczny okrągły kształt z masywem górskim pochodzenia wulkanicznego w centrum wyspy.

Lanzarote jest wyspą wysuniętą najbardziej na północ i wschód. Klimat wyspy, podobnie jak całych Wysp Kanaryjskich, jest łagodny, określany mianem ?wiecznej wiosny?. Panują tu raczej umiarkowane temperatury, między 18 stopni zimą i 25 stopni latem. Dlatego to doskonałe miejsce dla osób, które nie przepadają za tropikalnymi upałami. Kameralny charakter wyspy i jej niezwykłe bogactwo naturalne z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów, choć wyspa ukierunkowana jest raczej na turystykę luksusową.

La Gomera, najmniejsza z wysp dostępnych w ofercie polskich organizatorów szczyci się tym, że to na niej Krzysztof Kolumb zrobił swój ostatni postój przed przepłynięciem Atlantyku i odkryciem Ameryki. Do dziś w stolicy wyspy zachował się dom wielkiego odkrywcy.

Na Wyspy Kanaryjskie polscy turyści jadą przede wszystkim wypoczywać. Każda z wysp ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę i zwiedzanie wyspy we własnym zakresie nie nastręcza najmniejszych trudności. W sezonie zima 2012/2013 turyści mają do wyboru niemal 300 różnych ofert wypoczynku na Wyspach Kanaryjskich, przygotowanych przez różnych organizatorów.

Itaka pomyślała jednak także o tych, którzy nie wyobrażają sobie siedzenia w hotelu podczas urlopu. W ofercie organizatora znalazło się 26 ofert typu wypoczynek i zwiedzanie, oraz 5 wycieczek objazdowych, w czasie których podróżnicy mają okazję poznać więcej niż jedną wyspę w archipelagu.

Wyloty na Wyspy Kanaryjskie dostępne są pięciu portów lotniczych: z Warszawy, Katowic, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Pod względem liczby ofert liderem tradycyjnie jest Warszawa (335 ofert), stolicę gonią jednak Katowice (271 oferty). Mniejsze porty zostają ciągle daleko w tyle: Gdańsk ? 78 oferty, Poznań ? 75 oferty i Wrocław ? 61 oferty. Ponadto, Ecco Holiday oferuje także wycieczki z wylotem z Berlina (6 ofert). Co ciekawe, na każdą z wysp dolecimy z Warszawy i co najmniej jednego portu regionalnego. Najłatwiej dostać się na Teneryfę, oferty wylotu na wyspę dostępne są ze wszystkich wymienionych portów. Klienci z północy Polski mają utrudniony wylot na Lanzarote ? samoloty latają bowiem tylko z Warszawy, Katowic i Wrocławia. Mogą za to wybrać elitarną La Gomerę, na którą polecimy tylko z Warszawy i z Gdańska.

Wśród dostępnych ofert wyżywienia dominuje popularna wśród polskich klientów opcja All Inclusive oraz opcja ze śniadaniem i obiadokolacją. Z kolei wśród dostępnych standardów hoteli przeważają hotele 4 i 4,5 gwiazdkowe. Drugie w kolejności są hotele 3 i 3,5 gwiazdkowe. Bez trudu znajdziemy jednak także oferty wypoczynku w hotelach o najwyższym standardzie.

I na koniec ceny. Biorąc pod uwagę europejski standard, różnorodność oferty i to co Wyspy Kanaryjskie mają do zaoferowania pod względem krajobrazowym ceny kształtują się na umiarkowanym poziomie. Siedmiodniowy wypoczynek Na Kanarach znajdziemy już za niecałe 1700 złotych.

Nic dziwnego, że Polacy pokochali Wyspy Kanaryjskie. Od malowniczych wysp dzieli nas zaledwie sześciogodzinny lot samolotem, a oceaniczno-subtropikalny klimat gwarantuje umiarkowane temperatury i rzadkie opady. Wyspy Kanaryjskie to także doskonały pomysł na zimowy wypoczynek w ciepłym miejscu, dla osób nieposiadających paszportu. Wyspy Kanaryjskie wchodzą bowiem w skład Unii Europejskiej i polscy obywatele mogą się tam udać na podstawie dowodu osobistego.

Sprawdź

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy